Dětský pokoj podle Feng Shui
Dětský pokoj se od ostatních místností v bytě liší tím, že má hned několik funkcí. Přes den je místem, kde si děti hrají nebo dělají úkoly, a v noci se promění v prostor na odpočinek. Podle starého čínského učení Feng Shui by pro každou z těchto činností měla být v dětském pokoji vyhrazena speciální zóna. Jak tedy dětský pokoj podle zásad Feng Shui zařídit?
Co je Feng Shui?
Feng Shui je stará čínská filozofie, jejíž hlavní myšlenkou je žít v harmonii se svým okolím. Přestože je toto učení staré tisíce let, je i v dnešní době velmi populární. V překladu Feng Shui znamená „vítr a voda“, což jsou dva živly, které by měly být neustále v rovnováze. A tomu je potřeba bydlení uzpůsobit. Dětský pokoj, který je zařízený v souladu se zásadami Feng Shui, podporuje kreativitu, soustředění a pomáhá dětem lépe usnout.
Základní pravidla Feng Shui
Podívejme se tedy na konkrétní zásady Feng Shui, které vám pomohou z dětského pokoje vytvořit místo, kde se vaše dítko bude cítit příjemně a bezpečně.
- Do dětského pokoje patří především přírodní materiály (dřevo, kov, sklo, přírodní textilie). Nevhodný je naopak plast a syntetický textil.
- Volte jemné barvy – příliš mnoho křiklavých barev v dětech může probudit hyperaktivitu.
- Jako dekorace použijte uklidňující obrázky přírody a zvířátek, rodinné fotografie nebo třeba výtvory, které dítě samo namalovalo. Rušivým hračkám a plyšákům je lepší najít místo ve skříni.
- Děti nemají rády příliš velké prostory, proto jim v pokoji vytvořte místečko, kam se mohou schovat – třeba stan nebo speciální koutek.
- Lehký a jednoduchý nábytek je do dětského pokoje ideální.
- Dbejte na to, aby byl pokoj uklizený a organizovaný (v rámci možností) a nebyl v něm zbytečný nepořádek a chaos.
- Čím méně elektronických zařízení, tím lépe. Například není nutné, aby v pokoji byla televize.
- V pokoji by s dětmi neměla spát zvířata, která mohou v noci narušovat klidnou energii.
Rozdělení na zóny
Dětský pokoj podle Feng Shui by měl být rozdělený na 3 zóny – na odpočinek, na hraní a na učení. Každá z těchto zón by měla být zařízena podle toho, jakou energii má podporovat. Například zóna na hraní by měla být stimulující, odpočinková zase naopak uklidňující. V případě opravdu malého dětského pokoje může problém být toto rozdělení 100% dodržovat, ale přiblížit se tomu dá.
1. Odpočinková zóna
Nejdůležitějším prvkem nejen v této zóně, ale v celém dětském pokoji, je postel. Ta by měla být od zbytku pokoje opticky oddělená – pokud máte dostatečně vysoké stropy, skvělou volbou je patro na spaní nebo vyvýšená postel. Podle zásad Feng Shui by postel neměla mít ve spodní části úložný prostor, aby zde mohla přirozeně proudit energie. Nejvhodnějším materiálem je dřevo, kovu se při výběru postele rozhodně vyhněte.
Náš tip: Postel 90 BERG 19 Jurek
Zásadní je správné umístění postele. Čelo postele by mělo být u zdi, kde nejsou okna ani dveře. Zároveň by neměla směřovat k oknu či k zrcadlu. V blízkosti postele by měl být pořádek a tlumené barvy, které podpoří klidnou energii pro odpočinek.
Vedle postele může být noční stolek, ale nad postelí by neměla být zavěšená žádná polička nebo skříňka. Vyhněte se také elektrospotřebičům hned u postele – ani lampička na čtení není podle Feng Shui vhodná.
2. Hrací zóna
Cílem této zóny je vytvořit stimulující prostor. Hrací zóna tak může být na rozdíl od té odpočinkové zařízená ve výraznějších a veselejších barvách, které podpoří energii a kreativitu dítěte. Měkký koberec nebo podložka na hraní zajistí pocit tepla a pohodlí. V hrací zóně samozřejmě nesmí chybět hračky. Ty pořiďte nejlépe ze dřeva a jiných přírodních materiálů. Upřednostňujte takové hračky, které podporují zvídavost a rozvoj dítěte.
3. Zóna na učení
Jakmile dítě začne chodit do školy, bude potřebovat také prostor na psaní domácích úkolů a učení. Snažte se proto svému dítku v pokoji vytvořit studijní koutek, kde jej nebude nic rušit. Základem je kvalitní psací stůl – nejvhodnější je dřevěný stůl s oblými rohy. Židli, pokud je to možné, dejte zády ke stěně, aby mělo dítě výhled do pokoje. Rozhodně by u stolu nemělo sedět zády ke dveřím.
Náš tip: Psací stůl OMEGA III 08 Idzczak
Snažte se, aby byl tento prostor čistý a organizovaný, ať školáka při učení nic zbytečně neruší. Všechno, co jde, schovejte do zásuvek a skříněk psacího stolu, aby se na pracovní ploše nepovalovalo plno zbytečností. S učením pomohou jemné, ale zároveň stimulující barvy, jako je žlutá, která podporuje myšlení a koncentraci, nebo zelená. Důležitý je také dostatek světla.
Dodržíte-li tyto zásady Feng Shui, uvidíte, že se vaše dítě bude u úkolů lépe soustředit a večer také snadněji usínat.
Vyberte si u nás kvalitní výbavu do dětského pokoje za dostupné ceny!