5 tipů, jak na správné rozmístění nábytku v dětském pokoji
Uspořádání dětského pokoje, zvlášť pro více sourozenců, vyžaduje určité plánování předem. Každé z dětí by v pokoji mělo mít dostatek prostoru a soukromí, což může být zejména v malých panelákových bytech problém. Správným rozmístěním nábytku v dětském pokoji docílíme toho, že nebude působit chaoticky a dětem se v něm bude dobře spát i učit. Máme pro vás několik užitečných tipů, které vám při zařizování dětského pokoje pomohou.
1. Načrtněte si plánek pokoje
Než se pustíte do samotného zařizování a nákupu vybavení, promyslete si nejprve různé varianty rozmístění nábytku v dětském pokoji. Pro lepší představu si zkuste půdorys pokoje načrtnout. Nejdůležitější, nejen podle pravidel Feng Shui, je umístění postele a psacího stolu. Začněte tedy s nimi a celkové rozvržení dětského pokoje tomu přizpůsobte.
2. Studijní koutek: psací stůl umístěte k oknu
V pokoji školáka by neměl chybět studijní koutek, který bude oddělený od zbytku místnosti, aby dítko při plnění školních povinností nic zbytečně nerozptylovalo. Základními prvky studijní zóny jsou samozřejmě psací stůl, židle a úložné prostory na školní pomůcky. Každé dítě by pokud možno mělo mít vlastní psací stůl.
Správné umístění psacího stolu s židlí je klíčové pro koncentraci při učení. Při rozmisťování nábytku se snažte řídit těmito pravidly:
- Psací stůl umístěte nejlépe k oknu, odkud bude proudit přirozené denní světlo.
- Židle by měla směřovat zadní stranou ke zdi, ne do volného prostoru.
- Dítě by od stolu mělo vidět na dveře.
- Prostor na učení by měl být dobře zorganizovaný a uklizený, proto by učebnice, sešity a další pomůcky měly mít své místo v zásuvkách nebo skříňkách.
Náš tip: Psací stůl PIXEL P8 Meblar
3. Prostor na spaní: postel postavte čelem ke zdi
Zóna určená na spaní by měl působit klidným dojmem, vyhněte se tak rušivým elementům a křiklavým barvám. Spánek je velmi důležitý pro dětský vývoj, a tak umístění postele určitě nepodceňujte.
- Postel umístěte čelem ke zdi, na které nejsou dveře ani okna.
- Nad postelí nechte volný prostor – vyhněte se závěsným skříňkám a poličkám nad postelí. V případě podkrovního dětského pokoje postel umístěte tak, aby se dítě omylem neuhodilo do hlavy o zešikmenou stěnu.
- Dítě by z postele mělo vidět na dveře, ale postel by neměla směřovat přímo ke dveřím.
- Patrová postel je ideální, obývají-li pokojík dva sourozenci – oba tak budou mít svůj soukromý prostor a zároveň ušetříte místo.
Náš tip: Dětský pokoj CARINI 3 Dolmar
4. Nechte dostatek místa na hraní
Děti se hrami rozvíjí, a tak jim na ně v rozvržení dětského pokoje nezapomeňte vyhradit dostatek místa. V případě hrací zóny není třeba dodržovat žádná specifická pravidla – klidně zde může být i trošku „nepořádek“.
- Vhodné místo na hraní je volný prostor uprostřed pokoje.
- Když je hraček hodně, uložte je například do boxů nebo košů – dítě tak bude mít ke svým hračkám snadný přístup, ale zároveň se nebudou povalovat všude po podlaze.
- Pokud není v pokoji koberec, pořiďte dětem na hraní podložku, aby neseděly na studené podlaze.
5. Úložné prostory: využijte každý centimetr
Děti mají poměrně dost věcí, od hraček, oblečení až po školní pomůcky u těch starších. Kam s nimi, když v pokoji není místa nazbyt?
- V malých dětských pokojích se hodí každý centimetr, a tak jsou závěsné skříňky a poličky chytrým řešením.
- Některé dětské postele mají úložný prostor v podobě zásuvky, kam můžete uskladnit lůžkoviny nebo třeba sezónní dětské oblečení.
- Na oblečení jsou skvělé také rohové šatní skříně.
Náš tip: Postel 90 STEP ST11 Meblar
Sháníte kvalitní nábytek do dětského pokoje za rozumné ceny? Přesně ten najdete na našem e-shopu. Rádi vám s výběrem poradíme!