Jak uspořádat kuchyň?
Vaříte z donucení nebo je to pro vás hobby a vášeň? V každém případě neuškodí, když se budete v kuchyni cítit dobře a díky dokonalému rozvržení prostoru vám bude práce odsýpat hezky od ruky.
Dosáhnete na všechny police?
Pro pohodlnou práci při vaření je důležitá správná výška kuchyňské linky i dřezu. Neměli byste se nad pracovní deskou při krájení a přípravě hrbit, ale třeba k hrnci na sporáku byste měli mít nadhled, abyste měli úplnou kontrolu nad tím, co se vaří. I výška umístění trouby má své chytré řešení – věděli jste, že když je trouba pod sporákem, téměř vždy se spálíte při manipulaci s nádobím, ale když ji dáte alespoň 80 cm nad zem, předejdete mnoha úrazům? Myslete na to, že jizvy z vyhřáté trouby zůstávají na kůži patrné dlouho...
Harmonické zóny
Pro harmonickou kuchyň platí jedno moudré pravidlo: Omýt, nakrájet, vařit. Symbolizuje to jednak správný postup příprav a jednak rozvržení dřezu a sporáku. Zóny těchto činností by spolu měly přesně v tomto pořadí sousedit. Nejprve dřez, pak pracovní plocha a pak sporák. Ať už bráno zleva doprava nebo naopak. Ušetříte tím hodně pobíhání, složitou manipulaci a drobky a nečistoty na zemi. K práci plně využívejte i plochu jídelního stolu, vytvoříte tak větší pracovní prostor.
Myslete na teploty
Ani počítač nebude chtít spolupracovat, když ho vystrčíte ven na mráz. Stejně tak lednice by neměla těsně přiléhat ke sporáku a troubě, a v okolí trouby by neměly být teplem snadno zkazitelné potraviny - třeba máslo, uzeniny, mléko. Ušetříte tím hodně energie a zajistíte dlouhou živnost všech spotřebičů i potravin.
Na velikosti záleží
Pokud se při rekonstrukci nebo plánování nové kuchyně poradíte s odborníkem, pravděpodobně dokáže s prostorem vaší kuchyně vykouzlit divy. Ať už je malá nebo naopak rozlehlá, že skoro nevidíte z jednoho konce na druhý. Pro malý prostor jsou lepší otevřené police, které opticky dodají místnosti na vzdušnosti. U velkých prostorů najdete všechny pracovní náležitosti, jako je sporák a dřez, v ostrůvku uprostřed, a zadní stěna slouží obvykle k ukládání nádobí a potravin.
>>> Kuchyňská skříňka DOMEL<<<
Na co nezapomenout?
Nejvíce oceníte v kuchyni takový detail, jakou je digestoř. Rozhodně na ní nešetřete, odsávání par je prospěšné nejen voňavému ovzduší, ale také zamezení vlhkosti v pokoji a tedy je významnou prevencí před vznikem plísní v bytě. A koneckonců, neméně důležitým prvkem je také osvětlení – až se budete chtít večer tajně vkrást do ledničky a přitom nevzbudit moc pozornosti, bude se vám jistě hodit nenápadné led osvětlení pod kuchyňskou linkou. A pro precizní krájení a porcování třeba vánočního kapra oceníte jasné a ostré světlo, ať už bodové nebo centrální.
Jak naplnit police?
To, co používáte často, si uspořádejte na nejlépe dostupná místa. Méně používané nádobí, potraviny a pomůcky naskládejte do horních polic a na ta hůře dostupná místa. Zrychlí a zefektivní to každé vaše vaření, i kdyby mělo jít jen o ohřívání pizzy.
Tip pro vás: Naše babičky moc dobře věděly, proč je dobré mít v kuchyni křeslo nebo malé kanape, aby si mohly během náročné práce občas v klidu odpočinout, než se jídlo dopeče. Zkuste to také.