Jak vlastně sestavit dětský pokojíček, aby přežil od dětství až do dospělosti?
Kočárek, plenky, dupačky, dudlík, postýlku, láhev na pití, hračky a také dětský pokojík. Když přijde na svět miminko, je toho potřeba spoustu zařídit. Ze začátku možná ani nebude potřebovat své prostředí, můžete si postavit postýlku vedle své postele. Je ale jen otázkou několika let, než mu budete muset zařídit vlastní pokoj. A jak ho sestavit?
Dětský pokoj by měl sloužit jako útočiště, místo na hraní, ale i na objevování a učení se. Dítě by se v něm mělo cítit dobře a bezpečně. Problémem je, že vám ze začátku rozhodně neřekne, jestli tomu tak skutečně je, nebo zda by mu vyhovovalo něco jiného. Možná je to nevýhoda, možná spíš výhoda. Malé děti si nevymýšlí a jsou rády za to, co mají. Přesto by rodiče měli pořádně zapřemýšlet, jak sestavit dětský pokojík.
Dětský pokoj v průběhu času
Je celkem jednoznačné, že batole potřebuje v pokoji něco trochu jiného než školák nebo dospívající student. Aby bylo všechno perfektní, museli byste dětský pokoj během toho, jak potomek roste, zařizovat asi čtyřikrát. Poprvé ještě v miminkovském věku, kdy potřebuje postýlku, přebalovací pult a skříň na oblečení. Podruhé když trochu povyroste. Začne využívat stoleček na kreslení, u něj by měla být i židlička. Potřebuje větší postel a spoustu úložného prostoru na hračky. Potřetí když se vydá do školy. V tomto věku by se měl zmenšit prostor věnovaný hračkám, místo něj je potřeba vyklidit pár polic na sešity a pořídit dobrý stůl se židlí. A pak je tady teenagerský věk, kdy musí hračky stranou a místo nich je dobré přikoupit pohovku, na níž mohou čas od času přespat kamarádi. Nicméně vůbec se neděste. Pokoj se dá sestavit i tak, aby z velké většiny rostl s dítětem.
Vyhněte se vysokým výdajům, investujte postupně
Od první chvíle myslete na to, že hledáte dlouhodobé řešení. Miminku, které má jen pár oblečků, proto klidně pořiďte velkou šatní skříň. Časem se zaplní, buďte bez obav. Postýlka je nevyhnutelná investice, to však neplatí pro přebalovací pult. Ten si totiž můžete vyrobit z komody. Má-li odpovídající výšku, dejte na ni deku a poslouží skvěle.
Další investicí bude nejspíš velká postel. Jestliže budete myslet nadčasově, zapomeňte na překrásné dětské auto postele nebo různé zmenšené varianty. Pořiďte lůžko klasických rozměrů, z nějž už potomek jen tak neodroste.
Brzy po velké posteli přijde čas rovněž na dětské psací stoly. Klidně už pořiďte takový, který se bude hodit pro školáka, a nezapomeňte ho doplnit židlí s nastavitelnou výškou. Můžeme-li radit, vyhněte se počítačovým stolkům, dnes už je to trochu přežitek. Většina školáků stejně upřednostňuje notebook, a i kdybyste nakonec pořizovali počítač, speciální posuvnou desku na klávesnici nepotřebujete.
Postupně budete muset dokupovat skříně. Začne se množit počet hraček, ale i kusů oblečení. Později hračky vystřídají sešity. Skříně a komody ovšem bez problému mohou vydržet až do dospělosti. Vyberte takové, které kombinují poličky i šuplíky a určitě chybu neuděláte.
Držte se barev, nikoliv obrázků
Dětský pokojík by měl být veselý. Toho však můžete dosáhnout i bez princezen nebo dinosaurů, z nichž potomek jednoho dne vyroste. Zkuste zvolit spíš cestu barevného nábytku a pohádkové hrdiny do pokoje dávat jen v takovém provedení, které je snadno odstranitelné – třeba jako samolepku na dveře skříně. Ne, nuda to rozhodně nebude. Však se podívejte například na policovou skříň GULIVER 4 dostupnou ve světle modré, růžové i zelené. Zvolte jeden odstín a do toho slaďte všechen nábytek. Můžete kupovat kousky přímo z jedné produktové řady, ale povinnost to není.
>>> Policová skříň GULIVER 4 <<<
Takže postavit pokojíček tak, aby s dítětem přežil až do dospělosti, vlastně není vůbec složité. Obměnit budete muset jen pár kusů nábytku.