Jak zařídit podkrovní dětský pokoj?

Hezky zařízený dětský pokoj v podkroví působí útulně a děti (a obzvlášť náctiletí) ho milují, protože jim poskytuje soukromé útočiště, schodištěm oddělené od zbytku domácnosti. Jenže vybavit podkrovní dětský pokoj tak, aby se do něj vešlo všechno potřebné a dítě tam mělo dostatek prostoru, může být docela náročné. Pár užitečných rad a tipů, které vám s tím pomohou, jsme pro vás sepsali v tomto článku.

Jaké barvy zvolit do podkrovního dětského pokoje?

Pokud nevíte, jakou barvou vymalovat zdi dětského pokoje v podkroví, zvolte bílou, která pokoj opticky zvětší a prosvětlí. Nemusíte se bát, že bílý pokoj bude pro děti příliš obyčejný a „nudný“. Díky bílým stěnám si můžete vyhrát s barevnými doplňky, které takto více vyniknou. 

Co se týče barev doplňků, jako je povlečení, polštářky a podobně, záleží na preferencích vás a vašeho dítěte. A taky na tom, jakou náladu chcete v dětském pokoji navodit. Jemné, pastelové tóny zvolte, pokud chcete vytvořit uklidňující atmosféru. Do holčičího princeznovského pokoje nesáhnete vedle s klasickou růžovou. Nebo zkuste oranžovou či žlutou, které nabíjí pozitivní energií a podpoří koncentraci vašeho školáka při plnění školních povinností. Výhodou dětského pokoje v podkroví je (většinou) dostatek světla, takže můžete klidně zvolit i výraznější barvy. 

Šikmé stěny mohou být i výhoda

Někdo šikmé stěny podkrovního pokoje považuje za nevýhodu a překážku při jeho zařizování. Co z nich ale udělat přednost? Díky šikmým stěnám má podkrovní dětský pokoj osobitý styl, charakter a působí útulněji než „obyčejný“ pokoj. Zešikmené stěny se navíc dají využít na zavěšení různých zajímavých dekorací nebo dokonce třeba houpací sítě! I z dřevěných trámů v pokoji můžete vytvořit designový prvek.

Správné umístění nábytku je základ

V dětském pokoji je v prvé řadě důležité zajistit bezpečnost. V případě dětského pokoje v podkroví pak hlavně to, aby se dítě při běžných činnostech omylem neudeřilo do hlavy. A to vyžaduje plánování předem. Pokud máte možnost, poraďte se i s bytovým designérem. Tady je alespoň několik základních rad, jak na rozvržení pokoje:

  • Nejlepší místo pro psací stůl je pod oknem, kde je dostatek přirozeného světla.
  • Postel umístěte do nejtmavšího koutu pokoje. Podle zásad Feng Shui i kvůli bezpečnosti by postel neměla být pod šikmou stěnou. Minimálně by však nad postelí mělo být 120 cm volného prostoru.
  • V pokoji dodržujte rozdělení na 3 zóny – na zábavu, odpočinek a učení.

Nábytek vybírejte chytře

Kvůli šikmým stěnám poskytuje dětský pokoj v podkroví jen omezený prostor, kam lze umístit nábytek. Je tedy potřeba dobře zvážit, jaký nábytek pořídíte a kde ho v pokoji dáte. Snažte se využít každý centimetr. Pod zkosenou část zdi můžete umístit menší skříňky nebo komody. V případě malého podkrovního pokoje se vyplatí investovat do nábytku na míru – nechte si vyrobit například atypické poličky, které umístíte až ke stropu a využijete tak prostor v pokoji na výšku. Ale hezké a praktické kousky – poličky nebo závěsné skříňky – se dají najít i v obchodech s nábytkem.

Doporučujeme: Dětský pokoj NERO 1 Domel a LUNA AB Arco

 

Vyberte si nábytek do dětského pokoje z naší nabídky. Pokud si nejste úplně jistí, jaký nábytek do dětského pokoje v podkroví zvolit, rádi vám s tím pomůžeme!

Přejít do e-shopu