Zahradní nábytek: jak se o něj starat?

Zatímco nábytek v interiéru občas očistíme a vysajeme, zahradní nábytek je potřeba udržovat  obzvláště pozorně. Je nutné jej chránit zejména proti vlhku a povětrnostním vlivům. Podívejme se společně na způsoby, jak je možné zahradní nábytek ochránit.

Dřevěný nábytek

Dřevo je stálicí mezi materiály používanými ve vnějším prostředí. Jeho přirozený vzhled je sympatickým doplňkem každé terasy nebo zahrady. Problém tohoto přírodního materiálu je bohužel také přirozený rozklad; proto je potřeba dřevěný nábytek používaný venku udržovat zvláště efektivními způsoby.

Základem všeho je impregnace a vhodný lak. Dřevěný nábytek s přírodním povrchem je dobré dvakrát nebo třikrát ročně naolejovat správným olejem na dřevo, ideálně týkovým. Tato olejová vrstva působí na dřevo impregnačně. 

Pokud jste se rozhodli dřevo ošetřit lakem, buďte obzvláště pečliví. Dřevo napřed obrušte brusným papírem a zbavte se starých vrstev. Poté naneste impregnaci a dvě vrstvy laku. Mezi první a druhou vrstvou laku nevstřebaný lak opatrně setřete.

TIP! Dřevěný venkovní set Nordic v rustikálním vzhledu z eticky získaného dřeva.

Kovový nábytek

Ani s kovem nemáte stoprocentně vyhráno, byť jde o odolnější materiál, než je dřevo. Správnou údržbou kovového nábytku předejdete jeho znehodnocení a  korozi. Týká se to se nejen zahradních kovových stolů a křesel, ale také kovových houpaček..

Kov by měl být ošetřen práškovým lakem nebo barevnou vrstvou laku, což většina kovového nábytku již splňuje. Problém může nastat v případě, že se lak poruší, například v případě mechanického poškození nábytku ostrým předmětem. Odlepí-li se svrchní vrstva, riskujete sníženou rezistenci nábytku proti vlhkosti, která může způsobit korozi.

Pokud už koroze navštívila vaši domácnost a usadila se na vašem nábytku, je ideální zvolit chemickou cestu. Šíření koroze zabráníte speciálními prostředky. Vhodné je také použít směs octa a vody, která se nechá na nábytku působit a poté se setře. Alternativně lze použít sůl nebo sodu v kombinaci s limetkovou šťávou. Kov pak nechejte vyschnout a je důležité ani po odstranění rzi nezapomenout na nalakování a další ochranu kovu před vlhkem.

TIP: Dodejte své zahradě glanc kovovým nábytkem.

 

Umělý ratan

Ačkoli milovníky přírodních materiálů umělý ratan nemusí plně uspokojit, jeho rustikální vzhled není jedinou výhodou. Oproti přírodnímu ratanu si jej lidé kupují právě kvůli odolnosti vůči povětrnostním podmínkám. 

Nábytek z umělého ratanu totiž pro údržbu většinou stačí utřít vlhčeným hadříkem s trochou saponátu. Tato údržba by měla být ale častá, aby si materiál zachoval původní vzhled. Co se čištění týče, umělý ratan zvládá i tlakové čištění. Jedná se o skutečně odolný materiál,vhodný i k bazénu, neboť snese vliv chlorované vody.

TIP! Pořiďte si sedací soupravu z umělého ratanu ROSARIO BALCONY, kterou je možné využít nejen na zahradu, ale také na balkon nebo terasu.

A co textilie?

Pokud si vytváříte pohodlí ve vnějším prostředí za pomoci bytového textilu, asi vám neuniklo, že polstrování a další měkké součásti nábytku, například podušky, je třeba často prát, omývat, ale zároveň chránit před nadbytečným vlhkem. 

Při nákupu těchto doplňků zjistěte, zda je možné je prát v pračce. Případně volte produkty, které jsou vyrobeny z pevných, snadno omyvatelných materiálů, například lehátkoviny. Takové textilie je snadné udržovat i v případě velkého znečištění, neboť snesou i tvrdší zacházení.

Skvrny však odstraňujte co nejcitlivěji. Začínejte vlhkým hadříkem s trochou saponátu nebo citlivého čistícího prostředku, v případě velkých znečištění je možné sáhnout po parním čističi.

V každém případě se řiďte primárně pokyny výrobce, které jsou dodávány s výrobkem. 

Obecné rady

O nábytek se starejte systematicky. Čištění nábytku by mělo probíhat průběžně, nikoli ve chvíli, kdy se po delší době na povrchu nahromadí větší množství nečistot. Myslete na to, že v takovém případě může být snaha o vyčištění sebeurpotnější, ale výsledky nebudou valné.

Po každém čištění nábytek nechejte dobře vysušit, nicméně jej nevystavujte delšímu působení slunečního svitu, které může mít negativní vliv na zachování barev. 

Alespoň na konci sezóny nábytek zkontrolujte, zda není mechanicky poškozen. Zejména škrábance mohou ovlivnit jeho propustnost a následné poškození, které by během měsíců v úschově mohly napáchat daleko větší ztráty.

Následujte pokyny výrobce, a to hlavně během úschovy nábytku. Některé materiály zvládnou i tvrdší mrazy, jiné je nutné před těmito vlivy dobře chránit.

Přemýšlíte nad volbou nábytku na terasu nebo balkon? Poradíme vám, jak jej co nejefektivněji vybavit